Elektryczne Promienniki (infrapanele) podczerwieni.

Promienniki podczerwieni - budowa i zastosowanie

Promienniki podczerwieni to urządzenia, które z dnia na dzień stały się niezwykle popularne. Ich popularność w ostatnim czasie jest tym dziwniejsza że przecież nie skonstruowano ich wczoraj. Pierwsze promienniki podczerwieni jako urządzenia zostały opatentowane już pod koniec lat 40. XX wieku. Dopiero jednak w ostatnich kilku latach możemy mówić o prawdziwym wzroście zainteresowania tymi urządzeniami.

Warto więc lepiej się im przyjrzeć. Promienniki podczerwieni występują w dwóch rodzajach - dostępne są bowiem zarówno promienniki rurowe, jak i ceramiczne. Na początek przyda się kilka słów o tych pierwszych.

Jak sama nazwa wskazuje, rurowe promienniki podczerwieni mają kształt rur. Montowane są przy suficie, w taki sposób, aby w żaden sposób nie przeszkadzały i nie zostały - nawet przypadkiem - uszkodzone.

Warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że promienniki rurowe najczęściej montuje się na dużych halach - produkcyjnych, przemysłowych, w magazynach, gdzie nierzadko ustawione są specjalistyczne maszyny i urządzenia. Gdyby promienniki podczerwieni zamontowane zostały zbyt nisko, podczas pracy tych urządzeń mogłoby dojść do ich uszkodzenia. Dlatego też instaluje się je możliwie jak najwyżej, co jednak nie odbywa się ze szkodą dla utrzymywania ciepła.

Przeciwnie, promienniki podczerwieni zamontowane są bowiem w taki sposób, aby to, co w nich najważniejsze, a więc promieniowanie podczerwone, które emitują było kierowane na konkretny cel, na przykład na podłogę czy wybrane stanowisko pracy. Warto bowiem pamiętać o tym, że promienniki podczerwieni w żaden sposób nie ogrzewają powietrza. Ich zadaniem jest zapewnianie ciepła przez ogrzewanie konkretnych przedmiotów, które to zadanie wykonują ze stuprocentową skutecznością.

Nie wszędzie jednak takie promienniki podczerwieni o kształcie rurowym mogą znaleźć zastosowanie. Przykładem mogą być tu muzea czy obiekty sakralne, gdzie trzeba w taki sposób zaprojektować system grzewczy, aby zbytnio nie rzucał się w oczy i nie wiązał się z koniecznością robienia zbyt wielkich przeróbek.

W takim przypadku wykorzystuje się ceramiczne promienniki podczerwieni, które wyglądają jak lampy. Podczas gdy lampa zapewnia światło, promienniki podczerwieni zapewniają ciepło. Nie rzucają się specjalnie w oczy, dzięki temu, ze ich konstruktorzy zadbali o to, by jak najbardziej można je było dopasować do różnych pomieszczeń.

W ceramicznym promienniku podczerwieni również istotne staje się ukierunkowanie na konkretny cel. Z tego też względu taki ceramiczny promiennik trzeba montować nie bezpośrednio przy ścianie, ile raczej w taki sposób, by urządzenie było odchylone delikatnie od ściany. Optymalny kąt nachylenia to 45 stopni. Wówczas promiennik może być najbardziej efektywny, co oznacza po prostu, ze jak największa przestrzeń zostaje objęta ciepłem, które jest z tego urządzenia emitowane.

Nie wszyscy- co trzeba stwierdzić - do promienników są przekonani. Niektórym osobom nie da się po prostu wytłumaczyć, że promienniki są bardzo łatwe w obsłudze, a przede wszystkim bezpieczne. Nie przekonuje też fakt, że jeśli kupimy urządzenie z bezprzewodowym termostatem, będziemy mogli źródłem ciepła zarządzać, sterując je automatycznie. Takie argumenty po prostu wielu osób nie przekonują.

Należy to uszanować, niemniej jednak trzeba w zdecydowany sposób uciąć spekulację na temat tego, że promienniki są szkodliwe. Promieniowanie podczerwone nie zagraża w żaden sposób ani nam, ani naszemu środowisku. Jest bezpieczne.